Voľný čas » Povinná výbava domáceho majstr
Povinná výbava domáceho majstra

Každý domáci kutil musí mať vo svojom technickom kúte určité základné vybavenie s ktorým si bude vedieť poradiť pri bežnej údržbe domu či bytu. A to je....

 

Pri nákupoch sa vyhýbajte nápadne lacnému tovaru, väčšinou ide o nekvalitné výrobky, ktoré dlho nevydržia. Na drobné diely (klince, matice) si môžete zaobstarať kovové alebo plastové skrinky so šuplíkmi, kde ich budete mať prehľadne uloženéNáradie:
- kladivo (približne 300 g ťažké)
- kliešte: kombinované, cvikacie, nastaviteľné, pologuľaté
- súprava skrutkovačov niekoľkých veľkostí: ploché aj krížové
- akumulátorový skrutkovač
- pílka na drevo a kov, pílu dierovku na rezanie tvarových otvorov do dreva a plastu
- pilníky rôznej hrúbky
- vodováha
- "francuzák"
- set kľúčov aspoň v piatich veľkostiach
- výsuvný orezávač (na tapety alebo koberce)
- skladací drevený, vyťahovací meter prípadne posuvné merítko
- príklepová vŕtačka
- imbusové kľúče
- uholník


Materiál:
- brúsny papier rôznej hrúbky
- súpravy skrutiek, rozperiek a klincov rôznych veľkostí
- glej
- maliarska lepiaca páska
- elektrická predlžovačka 
Montérky a pomôcky robia majstra

? Môžete namietať, že zopár vyradených tričiek, teplákov alebo džínsov celkom postačí, ale po čase sami zistíte, že v tesných rifliach sa zle kľačí a chýbajú vám pohodlné vrecká, kam si môžete uložiť drobnosti tak, aby boli stále poruke. Proti klasickým montérkam na traky, ktoré sú dostupné v rôznych farbách a prakticky nezničiteľné, nemôžete určite nič namietať. 

? Zošliapaných tenisiek určite nie je škoda, ale ak sa chystáte na väčšie opravy alebo maľovanie, zaobstarajte si pevnú pracovnú obuv s protišmykovou podrážkou, vydrží celé roky. Viete, že najčastejšie úrazy sú práve tie domáce? 

? Vyzbrojte sa niekoľkými pármi rukavíc od gumených po kožené alebo kombinované textilno-semišové. Ak máte pocit, že v gumených rukaviciach s bavlnenou vložkou nebudete mať v prstoch dosť citu, použite na jemnejšie práce tenučké jednorazové z gumy (podobné ako lekárske). 

? Nemusíte práve trpieť alergiou na prach, ale ochranná maska na nos a ústa, prípadne aj okuliare určite oceníte najmä pri brúsení parkiet alebo miešaní lepidla na kachličky. 

? Pri dlhších vlasy si zopnite alebo schovajte pod šiltovku či šatku. Chrániče uší, podobné tým, ktoré sa používajú na strelnici, nie sú práve módnym výstrelkom, ale ochránia váš sluch pri hlučných činnostiach ako trebárs vŕtanie či pílenie.

NzdmODI