Voľný čas » Tipy a Triky
Aký vrták vybrať??
Návod

Podľa materiálu, ktorý chcete opracovať, musíte zvoliť rôzne vrtáky a spôsoby vŕtania. Tu sa dozviete, na čo je ktorý vrták vhodný.

Vŕtanie do kovu


Vrtáky HSS (rýchlorezná oceľ) so zabrúseným hrotom sú vhodné pre neželezné kovy. To je hliník, meď, mosadz, zinok, liatina a nelegovaná oceľ. Pre ušľachtilú oceľ sú potrebné vrtáky z rýchloreznej ocele legovanej kobaltom (HSS-E) alebo dokonca vrtáky s vrstvou titánu. Sú drahšie ako normálne vrtáky HSS, ale umožňujú vŕtanie do špeciálnej ocele bez vysokého opotrebovania vrtáka. 

Vŕtanie do dreva vrtaky.jpeg

Špirálové vrtáky do dreva majú dlhý strediaci hrot s dvomi predrezávačmi. Tieto narezávajú drevné vlákna; vnútorné ostria ich potom vyrežú úplne. Na otvory s väčším priemerom sa používajú Forstnerove vrtáky, samorezné vrtáky alebo vrtáky na otvory kovania; na hlboké otvory do dreva existujú hadovité vrtáky.

Vŕtanie do betónu

Murivo zo slinku, pálených tehál alebo betónu vyžaduje použitie príklepovej vŕtačky alebo vŕtacieho kladiva. Ak však murivo pozostáva z dierovaných tehál s pórovitým materiálom, vŕta sa bez príklepu. To isté platí pre pórovité tehly a steny z doskových prvkov. Na všetky práce v týchto materiáloch je potrebný vrták do kameňa. Tento má na hrote prispájkované platničky z tvrdokovu.

Ako správne rezať??

 

Návodpila2.jpg


Pre mnohých domácich majstrov je rezanie rutinnou prácou. Avšak či pri ručnom rezaní alebo pomocou elektrického náradia – pri rezaní je starostlivosť obzvlášť dôležitá. Povieme vám, čo by ste mali mať na pamäti.

 
1

     Pri elektrickom náradí na rezanie vzniká nebezpečenstvo poranenia predovšetkým v oblasti pílového listu – tak pri vypnutom, ako aj zapnutom prístroji.

 2

    Ochranný odev je nevyhnutný. V žiadnom prípade nepracujte bez ochranných okuliarov a pri veľmi hlučnej prevádzke noste chrániče sluchu.

 

3

    Existujú píly na splnenie najrozličnejších požiadaviek. Vhodnú pílu si vyberte podľa nasledujúcich bodov: materiál (napr. prírodné drevo, plast), typ (napr. tvrdé drevo, preglejka), obrobok (dosky alebo platne) a druh rezu (priamy alebo krivkový).

 

4

    Používajte iba vhodné pílové listy v bezchybnom stave.

 

5

    Pílu obsluhujte oboma rukami a držte ju za na to určené rukoväte.

 

6

    Po práci pílový list odoberte, pri reťazových pílach zase nasaďte ochranný kryt.

Správne leštenie
bruska5.jpgAk na vašej excentrickej brúske nahradíte brúsny papier leštiacou plsťou alebo špongiou, získate účinné náradie na leštenie – napr. na lak, mosadz a plexisklo.

 
1

Väčšinou sa spolu s plsteným leštiacim kotúčom používa leštiaca pasta. Počas leštenia sa pasta usádza v plstenom kotúči. 
2

2. Každé ďalšie leštenie by ste mali vykonať s novým plsteným kotúčom a jemnejším leštidlom. Dôležité: Medzi jednotlivými lešteniami sa musí povrch obrobku dôkladne očistiť od použitého leštidla, pretože inak sa toto dostane do nového plsteného kotúča. 
Pozor:

Pri leštení automobilového laku používajte iba na to určené leštidlá a jahňaciu vlnu. Na lakovaný povrch rovnomerne naneste vhodný leštiaci vosk (ručne alebo strojom). Potom lak vášho auta vyleštite pri nižších otáčkach a miernom prítlaku.

MzQwZjZl