Pri vylepšovaní svojich domácností je často potrebné vyhotoviť rôzne diery. Ak teda nechcete mať obrazy roky opreté o stenu a smutne pozerať na miesta, kde už mali byť primontované police či vešiačiky, naučte sa narábať aj s vŕtačkou.
Ako to funguje
Počas vŕtania vrták vykonáva dva pohyby – otáčavý okolo svojej osi a priamočiary v smere osi, pričom jeho rezné hrany plynulo vnikajú do materiálu a vytvárajú dieru, ktorá môže byť slepá – navŕtaná do určitej hĺbky, alebo priebežná – navŕtaná naprieč celou hrúbkou materiálu.
Vyberte si vŕtačku
Ak budete vŕtať iba občas, postačí vám AKU vŕtačka (pištoľová, do jednej ruky), pomocou ktorej sa dajú vyvŕtať menšie diery alebo utiahnuť či povoliť skrutky (a). Výhodou je, že táto vŕtačka s akumulátorom sa dá po nabití použiť aj na miestach bez zdroja elektriny a set nadstavcov, ktoré sa ľahko vymieňajú v unášacom šesťhrane s magnetom, nahradí celú súpravu skrutkovačov. Oplatí sa k nej prikúpiť rýchlonabíjačku alebo náhradnú batériu, čím sa čakanie na dobitie výrazne skráti. V domácnosti majú nezastupiteľnú úlohu klasické, elektrické vŕtačky (b). Sú výkonnejšie a používajú sa, ak potrebujete vyvinúť väčší tlak alebo pracovať dlhodobo. Na stolárske práce, ale aj na vŕtanie do stien z tehál stačí vŕtačka bez príklepu, avšak na časté vŕtanie do panela alebo betónu sa nezaobídete bez príklepovej vŕtačky (c), ktorá okrem otáčavého pohybu vrtáka pravidelnými prírazmi narušuje povrch opracovaného materiálu. Na prekonanie širšej steny (okolo 40 cm) budete potrebovať oveľa výkonnejšie – vŕtacie kladivo.
Ako vyvŕtař dieru do steny
Čo budete potrebovať: vŕtačku, vrtáky, kľúč na vrtáky, rozperky, kladivo, jamkovač
1. Narysovaním dvoch navzájom kolmých čiar označte priesečník, stred budúcej diery.
2. V priesečníku zhotovte strediacu jamku pre prvé vedenie vrtáka, v kovoch jamkovačom, v dreve a v plastoch stolárskym hrotom, v omietke a betóne oceľovým hrotom.
3. Podľa priemeru a hĺbky diery vyberte vhodný vrták. Označenie priemeru je vyrazené na stopke. Ak údaj nie je čitateľný, odmerajte ho posuvným meradlom.
4. Skontrolujte ostrosť vrtáka, vsuňte ho celou stopkou do skľučovadla a pevne ho upevnite kľúčom, aby „nehádzal“. Podľa priemeru vrtáka a vŕtaného materiálu zvoľte počet otáčok vrtáka. Čím je väčší priemer vrtáka, tým menší počet otáčok zvoľte a naopak.
5. Keď máte vrták priložený kolmo na stenu v strediacej jamke, zapnite vŕtačku. Ak sa šmýka, napr. na obkladačkách, predvŕtajte menšiu dieru s tenším vrtákom. Vrták pri posuve a otáčaní zaťažujte rovnomerne. Pri dovŕtavaní tlak na vrták zmiernite.
6. Do vyvŕtanej diery vložte rozperku, ktorú predtým v spodnej časti rozrežte a kladivkom ju zatlčte do diery. Do rozperky priskrutkujte skrutku.
Dobré rady na záver
- Pri kúpe vŕtačky si dajte pozor na kvalitu ak nemá motor a hlavicu uloženú v kovovom ložisku, ale len v plastovom puzdre, dlho nevydrží – pohyblivé časti sa čoskoro zadrú a môžete ju vyhodiť.
- Ak chcete vyvŕtať presnú hĺbku diery, časť vrtáka, pokiaľ sa má zavŕtať do steny, si označte farebnou páskou.
- Ak sa rozperka kýve, dieru vyplňte sadrou (prinajhoršom zápalkami)